Spotkanie: 04.04.2024 (czwartek), godzina 17:00, aula S207

04.04.2024 (czwartek) godz. 17:00

Pełnomorskie badania meduz i innych oceanicznych galaret

dr Maciej Mańko

Katedra Biologii Morza i Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego

Prace prowadzone przez Macieja Mańko. Zdjęcia z pokładu statku oraz zdjęcie meduzy.

Meduzy to niezwykle fascynujące zwierzęta, znane przede wszystkim ze swojej zdolności do wywoływania bolesnych oparzeń. W ostatnich latach świadomość znaczenia ekologicznego meduz znacznie wzrosła, meduzy dostrzeżono jako ważny obiekt badań biomedycznych, ale też potencjalny pokarm przyszłości. Galaretowata budowa ciała meduz sprawia jednak, że ich badania są trudne, wymagają odpowiednich przygotowań, dalekich podróży, a także używania najnowocześniejszych narzędzi. W czasie prezentacji podzielę się swoimi doświadczeniami z ekspedycji pełnomorskich, zarówno takich prowadzonych na zimnych wodach polarnych, jak i w hawajskich tropikach. Nie zabraknie też opowieści o tym, w jaki sposób bada się meduzy żyjące kilka kilometrów pod powierzchnią morza oraz jak można hodować meduzy.

Plakat – Maciej Mańko: „Pełnomorskie badania meduz i innych oceanicznych galaret” [PDF, 245 KB]