Spotkanie: 23.05.2024 (czwartek), godzina 17:00, aula S207

23.05.2024 (czwartek) godz. 17:00

Antarktyczne lodowce – czy mogą być wtórnym źródłem zanieczyszczeń chemicznych?

dr inż. Joanna Potapowicz

Wydział Oceanografii i Geografii, Uniwersytet Gdański

Obraz przedstawiający obszar Antarktyki Morskiej. Morze, lodowce i skały.

Zapraszam Państwa serdecznie w podróż w obszary polarne, a dokładnie do Antarktyki Morskiej. Rejon ten jest domem dla wielu gatunków ptaków morskich m.in. wydrzyków antarktycznych, pingwinów oraz ssaków płetwonogich, takich jak słonie morskie czy uchatki. Ich życie toczy się w sąsiedztwie monumentalnych lodowców, które stanowią główne źródło wody słodkiej w tym rejonie. Niestety, poza H2O w swej strukturze kriosfera skrywa również „chemiczne szkodniki”. Skąd o nich wiemy? W jaki sposób badam ich stężenia? Jaki jest związek odległej, dziewiczej Antarktyki z globalnymi zmianami klimatu? Czy Antarktyka zostanie „zalana” przez turystów? Na te i inne pytania mam nadzieję Państwu odpowiedzieć podczas swojej prezentacji.

Plakat – Joanna Potapowicz: „Antarktyczne lodowce – czy mogą być wtórnym źródłem zanieczyszczeń chemicznych?” [PDF, 977 KB]