Spotkanie: 23.05.2024 (czwartek), godzina 17:00, aula S207

Wydział Nauk o Ziemi Gdańskiego Towarzystwa Naukowego
Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Geograficznego


Serdecznie zapraszamy na otwarte spotkanie naukowe

23.05.2024 (czwartek) godz. 17:00

Uniwersytet Gdański
budynek Wydziału Nauk Społecznych i katedr geograficznych
Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4, aula S207

Antarktyczne lodowce – czy mogą być wtórnym źródłem zanieczyszczeń chemicznych?

dr inż. Joanna Potapowicz

Wydział Oceanografii i Geografii, Uniwersytet Gdański

Obraz przedstawiający obszar Antarktyki Morskiej. Morze, lodowce i skały.

Meduzy to niezwykle fascynujące zwierzęta, znane przede wszystkim ze swojej zdolności do wywoływania bolesnych oparzeń. W ostatnich latach świadomość znaczenia ekologicznego meduz znacznie wzrosła, meduzy dostrzeżono jako ważny obiekt badań biomedycznych, ale też potencjalny pokarm przyszłości. Galaretowata budowa ciała meduz sprawia jednak, że ich badania są trudne, wymagają odpowiednich przygotowań, dalekich podróży, a także używania najnowocześniejszych narzędzi. W czasie prezentacji podzielę się swoimi doświadczeniami z ekspedycji pełnomorskich, zarówno takich prowadzonych na zimnych wodach polarnych, jak i w hawajskich tropikach. Nie zabraknie też opowieści o tym, w jaki sposób bada się meduzy żyjące kilka kilometrów pod powierzchnią morza oraz jak można hodować meduzy.

Plakat – Joanna Potapowicz: „Antarktyczne lodowce – czy mogą być wtórnym źródłem zanieczyszczeń chemicznych?” [PDF, 977 KB]

Ten wpis został opublikowany w kategorii gtn, ptg, spotkania i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.