Spotkanie: 21.03.2024 (czwartek), godzina 17:00, aula S207

21.03.2024 (czwartek) godz. 17:00

Geoturystyczne oblicze Portugalii

dr inż. Izabela Jamorska

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Fotografie przedstawiające krajobraz Portugalii.

Geoturystyka to forma turystyki przyrodniczej, która wg jednej z definicji [Newsome, Dowling, 2010] skupia się na geologii i krajobrazie, propaguje zwiedzanie obiektów geologicznych, ochronę georóżnorodności i zrozumienie zagadnień z zakresu nauk o ziemi. Szczególnie ważne dla rozwoju geoturystyki było pojawienie się geoparków – jako nowej formy ochrony dziedzictwa geologicznego i propagowania nauk geologicznych. Obecnie na świecie występuje 195 geoparków, które zlokalizowane są w 48 krajach. W Portugali znajduje się 5 z nich: Açores UNESCO Global Geopark, Arouca UNESCO Global Geopark, Estrela UNESCO Global Geopark, Naturtejo da Meseta Meridional UNESCO Global Geopark i Terras de Cavaleiros UNESCO Global Geopark. Jednym z pierwszych portugalskich geoparków był geopark Auroca, utworzony dzięki inicjatywie i działaniom Lokalnej Grupy Działanie Adrimag. Do tej pory, w wielu opracowaniach geoturystycznych, geopark ten przedstawiany jest jako modelowy geopark, pod względem promocji geologii, rozwoju turystyki oraz włączenie w aktywność społeczności lokalnej. W prezentacji przedstawione zostaną geoturystyczne atrakcje Portugalii, ze szczególnym uwzględnieniem geoparków, w tym geoparku Auroca.

Plakat – Izabela Jamorska: „Geoturystyczne oblicze Portugalii” [PDF, 392 KB]