Spotkanie: 01.02.2024 (czwartek), godzina 17:00, aula S207

02.01.2024 (czwartek) godz. 17:00

dr Maciej Bartosiewicz

Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk

Nienaruszony strop rdzenia osadów jeziornych bogatych w materię organiczną

Podczas prezentacji wyjaśnię jak działa efekt zachęty (“priming effect“) w trakcie rozkładu materii organicznej w osadach dennych. Efekt ten, kontrolowany przez temperaturę i ilość świeżego labilnego materiału (zachęta) katalizuje degradację materii nielabilnej, która w innym przypadku byłaby akumulowana w osadach. Zwiększenie respiracji materii organicznej skutkuje większymi emisjami metanu co udało się pokazać w mojej najnowszej pracy. Zjawisko to będzie szczególnie istotne w systemach zawierających duże ilości trudno-rozkładanego materiału takich jak jeziora przylodowcowe czy termokrasowe.

Plakat – Maciej Bartosiewicz: „Znaczenie “efektu zachęty” w jeziornym obiegu węgla i możliwe skutki tego efektu dla emisji metanu w Arktyce””
[PDF, 160 KB]