Spotkanie: 11.05.2023 (czwartek), godzina 17:00, sala B103

11.05.2023 (czwartek) godz. 17:00

Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych
Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4, sala B103

Czy warunki pogodowe mają wpływ na okrzemki i cysty złotowiciowców?

mgr inż. Agnieszka Szczerba

Wydział Oceanografii i Geografii, Uniwersytet Gdański

Okrzemki i cysty złotowiciowców dzięki swej dużej wrażliwości na zmiany warunków fizyko-chemicznych w kolumnie wody uważane są za bardzo dobre wskaźniki zmian środowiskowych. Niemniej jednak kompleksowość procesów zachodzących w środowisku stanowi wyzwanie dla zrozumienia, w jaki sposób zmiany klimatyczne, a w szczególności krótkookresowe zmiany warunków meteorologicznych, wpływają na sezonowość i skład taksonomiczny wymienionych organizmów. Podczas prezentacji autorka przedstawi wyniki badań uzyskane dzięki monitoringowi trzech jezior zlokalizowanych w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Głównym celem prac było znalezienie i wyjaśnienie zależności między warunkami pogodowymi a dynamiką okrzemek i cyst złotowiciowców.

Plakat – Agnieszka Szczerba: „Czy warunki pogodowe mają wpływ na okrzemki i cysty złotowiciowców?”
[PDF, 294 KB]