15 marca 2022 r. zmarła Krystyna Tomaszewska

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy z Oddziału Gdańskiego PTG, sympatycy geografii. Poniżej zamieszczamy notę dotyczącą odejścia wybitnego dydaktyka geografii, Krystyny Tomaszewskiej.

“Z wielkim smutkiem zawiadamiam, że 15 marca 2022 r. zmarła Pani Profesor Krystyna Tomaszewska, jedna z najwybitniejszych w Polsce nauczycielek geografii.

Pani Profesor Krystyna Tomaszewska Przez wiele lat znakomicie uczyła geografii w I LO w Rumi oraz w III LO w Gdyni. Jako wytrawna dydaktyczka, zatrudniona w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gdańsku (obecnie CEN w Gdańsku), uczyła nauczycieli jak mądrze i efektywnie prowadzić lekcje geografii. Autorka niezliczonej ilości zadań, ćwiczeń i poradników metodycznych z zakresu geografii. Była dla nauczycieli Wyjątkową Mentorką.

Jako długoletni sekretarz Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej w Gdańsku współtworzyła razem z naukowcami Uniwersytetu Gdańskiego, od 1974r., pierwsze zawody Olimpiady Geograficznej. Współorganizowała w budynku gdyńskiej Trójki zawody etapu okręgowego i ogólnopolskiego kilkudziesięciu edycji Olimpiady Geograficznej. Przez lata niezwykle aktywnie realizowała swoje naukowe zainteresowania w ramach Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Dla wielu pokoleń nauczycieli geografii uczących w pomorskich szkołach Pani Profesor Krystyna Tomaszewska pozostanie na zawsze Mistrzynią dydaktyki geografii, wybitną popularyzatorką Olimpiady Geograficznej, a nade wszystko Wspaniałą i Mądrą Kobietą.

Pani Profesor Krystyna Tomaszewska została za swoje wybitne osiągnięcia pedagogiczne wyróżniona m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Odznaką im. Prof. Anny Dylikowej za wybitne zasługi dla rozwoju idei Olimpiady Geograficznej, Medalem Komitetu Głównego Olimpiady Geograficznej z okazji Jubileuszu 40-lecia Olimpiady, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego, Medalem VIR HONESTUS ET BONUS CIVIS z okazji Jubileuszu 60-lecia III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.”

Wiesław Kosakowski
Dyrektor gdyńskiej „Trójki”
nauczyciel geografii
finalista III Olimpiady Geograficznej

Ten wpis został opublikowany w kategorii inne, ptg. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.